Haber

Burkina Faso ve Mali, Nijer’e askeri müdahale tehdidinde bulundu

Burkina Faso ve Mali, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’e olası askeri müdahalesinin kendilerine karşı bir savaş ilanı olacağını ilan ettiler.

Mali Hükümet Sözcüsü Abdoulaye Maiga, ECOWAS’ın Nijer’deki cuntaya karşı düzenleyebileceği askeri müdahaleye ilişkin Burkina Faso ve Mali adına ortak açıklamayı okudu.

Açıklamada, darbe sonrası ECOWAS tarafından uygulanan yaptırımlar karşısında Mali ve Burkina Faso halklarının Nijer halkıyla dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

“ECOWAS, Nijer’e askeri müdahalede bulunursa, bu Burkina Faso ve Mali’ye savaş ilanı olur.” Açıklamada, NATO’nun Libya’ya müdahalesinde olduğu gibi bu müdahalenin de uzun vadede bölgeyi istikrarsızlaştıracağı uyarısı yapıldı.

Açıklamada, müdahalenin gerçekleşmesi halinde Mali ve Burkina Faso’nun ECOWAS’tan çekilebileceği belirtildi.

Darbecilere 1 hafta

ECOWAS, 30 Temmuz’daki olağanüstü zirvesinde, Nijer’deki cuntaya Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakması ve görevine devam etmesi için bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahman (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu