Haber

Rusya, okuluna el koyan Polonya’yı BM’ye şikayet etti

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Gennadiy Gatilov, Telegram hesabından paylaşımda bulundu. “29 Nisan’da Polonya yönetimi başka bir ülkenin diplomatik varlığına, yani Varşova’daki Rusya Büyükelçiliği’ndeki okula yasadışı bir şekilde el koydu. Bu açıkça düşmanca bir adımdır, 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Viyana Sözleşmesi’nin açık bir ihlalidir, ama aynı zamanda çocukların eğitim hakkının ihlaline de bir örnektir.sözlerini kullandı.

Gatilov, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, BM İnsan Hakları Kurulu Azınlık Sorunları Özel Raportörü Fernand de Varennes ve BM İnsan Hakları Kurulu Eğitim Hakları Özel Raportörü Farida Shaheed’e bireysel ifadeler gönderdiğini belirtti.

“BM insan hakları savunucularını, Polonya yönetiminin yalnızca uluslararası anlaşmaları değil, aynı zamanda çocukların anadillerinde eğitim alma hakkını da ihlal eden eylemlerini alenen kınamaya ve kınamaya çağırdım. Bu, Yüksek Komiser’in, özel raportörlerin ve genel olarak BM İnsan Hakları Konseyi’nin kenara çekemeyeceği apaçık bir durumdur.”

Rus diplomat, “Varşova’nın ayrımcı eylemlerine açık bir tepki verilmemesi, bu eylemlere göz yummak ve zımni onay vermekle eşdeğerdir”söz konusu.

 

haberyenipazar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu