Haber

Ne Oldu, Kim Şikayet Etti? Eski DT Direktörü Mustafa Kurt’un Görevden Alınmasına İlişkin İddialar

Yıllardır Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Mustafa Kurt’un görevden alınması ve Tamer Karadağlı’nın atanması gündeme bomba gibi düşmüştü. Birgün’den Sercan Meriç, Mustafa Kurt’un görevden alınma sürecini ve yerine neden Tamer Karadağlı’nın atandığını yazdı.

Kaynak:https://www.birgun.net/makale/tamer-k…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan karara göre, geçtiğimiz günlerde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne tiyatro ve sinema oyuncusu Tamer Karadağlı getirildi.

Tepkiler üzerine sessizliğini bozan Karadağlı, ‘Şu anda bir şey konuşamam. Artık Tamer Karadağlı olarak değil kurumu temsil ettiğim için bir şeyler söylemem yanlış değil. Daha yeni. Gerekli açıklamaları yapmak için biraz zaman ayırayım. Artık kurum ön plandadır. Telefonlardan kafamı alamıyorum” dedi.

Bu karar tiyatro camiasını şaşırtırken gözler elbette 2018 yılından bu yana Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevini yürüten Mustafa Kurt’a çevrildi.

Meltem’in psikoloğu Sinan olarak izlediğimiz Nejat Birecik’in görevden alınmasının ardından o dönem kurumda müdür olarak çalışan Mustafa Kurt atanmıştı.

Peki ne oldu da kurumda uzun yıllardır görev yapan Mustafa Kurt görevden alınıp yerine Tamer Karadağlı getirildi?

Birgün gazetesinden Sercan Meriç, Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Mustafa Kurt’un neden görevden alındığını açıkladı.

Sercan Meriç’in anlattıklarına göre Kurt’un görevden alınma süreci, Mersin’de ‘Tarsus Tiyatro Günleri’ kapsamında perde açan ‘Yıldızların Altında Yaz Şenliği’ oyunuyla başlıyor. AKP belediye meclis üyesi Abdurrahman Altınsucu oyunu “müstehcen” ve “dini değerleri aşağılayıcı” olmakla suçladı.

Aziz Nesin’in oyundaki Azizname’sinde yer alan “Du Bakali N’Olek” kısmı AK Partilileri kızdırdı. Bu sonlu isimler Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu’nun da soluğunu kesiyor ve iddiaya göre Mumcu da Kurt’u arıyor ve bu görüşmede aşağılayıcı sözler kullanılıyor.

Sercan Meriç, bu görüşmenin ardından yaşananları şu sözlerle anlatıyor: “Söz konusu görüşmeden sonra ipler tamamen koptu.

Meriç, Kurt’un ardından 2021 yılında DT Genel Müdür Yardımcılığına atanan Emre Başer’in DT’de imza yetkisine sahip olduğunu ancak Başer’in yerine başka bir genel müdür yardımcısı olan İbrahim Aktürk’ün getirilmesi için Kurt’a bir süredir baskı yapıldığını söyledi. söylendiğini söyledi.

Tiyatro geçmişi olmayan ve ilahiyat mezunu olan Aktürk’ün otorite olmaya çalıştığını, Kurt’u kurum dışına ittiğini ve bu nedenle Tamer Karadağlı’nın genel müdürlüğe getirildiğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu