Ekonomi

Meta’da 2. tur işten çıkarmalar

Bloomberg’in haberine göre Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta yeni bir işten çıkarma dalgası planlıyor. Şirketin bu hafta binlerce çalışanını işten çıkaracağı belirtiliyor.

Dünyanın en büyük sosyal ağ şirketi, daha verimli olma hedefi doğrultusunda Kasım ayında çalışanlarının yüzde 13’ünü işten çıkardı.

Şubat ayında Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklar, ilk büyük işten çıkarmada 11 bin kişiyi işten çıkaran şirketin, hedefleri arasında “yataylaşma” hedefinin de olduğunu belirtmişti. Kaynaklar, yöneticilere teşvik verildiğini ve şirket tarafından gerekli görülmeyen tüm ekiplerin işten çıkarıldığını belirtti.

Yeni işten çıkarmaların finansal amaçlara hizmet ettiği ve bu saldırının “yataylaşma” ile ilgili olmadığı belirtiliyor.

Reklam gelirlerinde yavaşlama gören ve sanal gerçeklik platformu Metaverse’e odaklanan Meta, genel müdür ve asistanlardan işten çıkarılabilecek çalışanların listesini yapmalarını ister. İşten çıkarmaların bu aşaması önümüzdeki hafta içinde tamamlanabilir.

Mark Zuckerberg, 2023 Meta’nın “verimlilik yılı” olarak nitelendirdi ve şirketin geçen hafta tamamlanan performans değerlendirmelerinde bu temayı çalışanlarına aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu