Ekonomi

Mahfi Eğilmez şunu yazdı: En başarısız beş yıl…

Eski Hazine Müsteşarı ve ekonomist Mahfi Eğilmez, Cumhuriyet ekonomisinin 100 yıllık bilançosunu değerlendiren yazısında, “Son beş yıl, Cumhuriyet döneminin en başarısız beş yılıdır.” yorumunu yaptı.

Eğilmez, 100 yıllık Cumhuriyet dönemi Türkiye ekonomisine ilişkin bilgilere yer verdiği “Cumhuriyet Ekonomisinin 100 Yıllık Bilançosu” başlıklı yazısında şunları kaydetti:

“Cumhuriyet dönemi ekonomi yönetiminde zaman zaman başarılı olsa da bu başarı ivmesi daha sonraki dönemlerde Cumhuriyetin ilanından 1950’li yıllara kadar süren başarılı ilerleme kadar sürekli olamadı. Kişi başına gelirin dünya ve Kore ile karşılaştırılması bunu açıkça göstermektedir.

Son beş yıl Cumhuriyet döneminin en başarısız beş yılıdır. Bizim çok gerimizde başlayan Bulgaristan ve Romanya, son beş yılda refah açısından bizi geçti. Cumhuriyet döneminin son beş yılını en başarısız dönem olarak nitelendirsek de bu dönemi geçmişin tüm sosyal, siyasal ve ekonomik birikimlerinin bir kenara bırakıldığı, Cumhuriyet ideallerinin terk edildiği bir dönem olarak nitelendirdiğimizde, Bu dönemin Cumhuriyet dönemine dahil edilmesinin doğru olup olmadığı tartışmalı hale gelmektedir. .” (HABER MERKEZİ)

yesilyurt-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu