Teknoloji

Japonya’nın ada sayısı nasıl ikiye katlandı?

Japonya’nın resmi ada sayısı, yeni bir yeniden sayım sayesinde iki katından fazla olabilir. Kyodo News’e “Konuya aşina bir kaynak” dedi. sayısı 6.852’den 14.125’e çıkacak., ancak son düzenlemelerin resmi olarak açıklanan sayıyı biraz farklı hale getirebileceğini söyledi.

Yeniden sayım, 2021 parlamento oturumunda bir milletvekilinin oyu. adaların sayısının doğru bir şekilde anlaşılması, ulusal çıkarların önemli bir idari meselesidir.Açıklamanın ardından gerçekleştirilen Japonya Geospatial Information Corporation(GSI)’dan geldiği bildiriliyor.

Japonya İstatistik Yıllığı 2023’e göre, ülke Toplam 377.973,74 kilometrekare alana yayılmış 6.852 adaya sahiptir. . Honshu adası, dünyanın en büyük yedinci ve en kalabalık ikinci adasıdır.

Bununla birlikte, ada sayısına ilişkin veriler, 1987 yılında Japonya Kıyı Güvenliği tarafından yapılan manuel bir araştırmaya dayanmaktadır. Bu çalışma, çevresi 100 metre veya daha fazla olan adaları listelemiştir, ancak bazen ada kümelerini tek bir ada olarak bir araya getirdiği görülmektedir. .

Elektronik arazi haritası ve hava fotoğrafları kullanılarak GSI’nin yeni nüfus sayımında 100.000’den fazla ada tespit edildiği bildirildi. Ancak sadece 100 metre standardına ulaşanlar sayıma dahil edilir. Ayrıca BM’nin adaya ilişkin açıklaması da dikkate alınıyor: ” Gelgitte suyun üzerinde kalan, suyla çevrili, doğal olarak oluşturulmuş bir kara parçası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu