Sağlık

Çukurova Belediyesi Psikososyal Destek Ekibi Yurtlarda

Çukurova Belediyesi psikososyal ekibiyle öğrenci yurtlarında kalan depremzedelere destek olmaya devam ediyor. Türkiye’yi derinden sarsan tarihi deprem felaketinin yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdüren ve depremin ilk gününden bu yana vatandaşların hayatını normale döndürmek için hizmetlerini kesintisiz olarak sürdüren Çukurova Belediyesi, olumsuzluk yaşayan çocuklara sağlık hizmeti veriyor. sosyalleşmesine ve olumsuz sürecin üstesinden gelmesine yardımcı olacak oyun ve terapilerden etkilenir. dokunmak

Evleri yıkılan veya ağır hasar gören ve oturulamaz hale gelen Çukurova Üniversitesi kampüsündeki öğrenci yurtlarına yerleştirilen depremden etkilenen ailelerin çocuklarına manevi takviyeler devam ediyor. Depremin ilk gününden itibaren psikologlarıyla birlikte bölgeye inen Çukurova Belediyesi, depremzede aileleri ve çocukları ile birlikte onların ruh sağlıklarına kavuşmaları için çeşitli faaliyetler yürütüyor, kreşlerde manevi ilk yardım terapileri yapıyor. , belediyeye ait huzurevleri ve tesisleri, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Çukurova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Manevi İlk Yardım ve Psikososyal Güçlendirme grubu, çocuklarla buluşarak eğlenceli saatler geçirmelerini sağlıyor ve rehabilite etmek için büyük çaba harcıyor. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Adana’dan depremzede ailelerinin yurtta misafir edilen çocuklarıyla buluşmaya gelen psikososyal destek grubu, minik yüreklerdeki kaygı ve kaygıları dağıtmaya çalışıyor. Oyunlar oynayan ve resim etkinlikleri düzenleyen belediye çalışanları, depremden olumsuz etkilenen ve sosyalleşmekte güçlük çeken çocuklarla yakından ilgileniyor.

Sarsıcı sarsıntının izlerini yoğun bir şekilde hisseden çocuklarla ilgilenen grup, grup terapileri yaparak onların ruh sağlıklarına dokunmaya çalışıyor. Haftanın belirli günlerinde kız ve erkek yurtlarında kalan ailelerle de bir araya gelen Çukurova Belediyesi’nin psikososyal grubu, normalleşme sürecini hızlandırmak için depremzedelerle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Çocuklara hikaye ve boyama kitabı hediye eden ekip, süreci en az psikolojik hasarla atlatmak için adımlar atmaya devam edeceklerini açıkladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-uzumlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu