Ekonomi

Çin ekonomisinden zayıflama sinyalleri

Kovid tedbirlerinin gevşetildiği Çin’de yaşanan milyonlarca vakanın ardından bu kez ülke vatandaşlarının kendi tedbirlerini alması ekonomik aktiviteyi olumsuz etkiledi.

Bloomberg’in önde gelen sekiz veriden derlediği kümülatif endekse göre, Aralık ayında ekonomik aktivite Kasım ayına göre geriledi.

Çin ekonomisi, Kovid yasakları kaldırılmadan önce de sıkıntı yaşıyordu. Ancak yüksek frekanslı verilere göre yasakların kaldırılmasına rağmen Çin vatandaşlarının hareketliliği hızlı bir toparlanma göstermedi. 2019 yılına kıyasla geçtiğimiz Perşembe günü başkent Pekin’de yüzde 70 daha az metro seferi yapıldı. Trafik yoğunluğu da Ocak 2021 seviyelerinin yüzde 30’una ulaşmayı başardı.

Azalan hareketlilik perakende satışları da olumsuz etkiler. Kovid döneminde bir türlü toparlanamayan Çin perakende satışlarında daha da düşüş sinyalleri var. Çin perakende satış verilerinde bardağın dolu tarafını gösteren otomobil satışları da Kasım ayından itibaren gerilemeye başladı.

Öte yandan tedbirlerin kaldırılmasıyla Kovid yayılımı devam ediyor. Çin’de birçok büyük şehir, Ulusal Sağlık Komitesi’nin istatistik yayınlamayı durdurmasının ardından vaka sayısının Ocak ayında zirveye ulaşacağını düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu