Yaşam

90’lı Yıllarda Türkiye’de Çekilmiş Müzik Videolarının Bulunduğu Mekanlar

90’lar denilince akla gelen ilk şeylerden biri müzik videolarıdır. O dönemde teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanatçılar daha yaratıcı ve ilgi çekici klipler yapmaya başladılar. Kimi stüdyoda, kimi sokakta, kimi egzotik yerlerde kliplerini çekti. Bu klipler hem müziğin hem de sanatçıların popülaritesini artırdı.

Ancak zaman geçtikçe o kliplerin çekildiği yerler değişti. Bazıları yıkıldı, bazıları restore edildi ve bazıları sağlam kaldı. BBC’de Hareketli Grafik Tasarımcısı olarak çalışmak Mesut Ersöz, Twitter hesabında paylaştığı tweet selinde bu yerleri derledi.

90’lı yıllarda Türkiye’de çekilen müzik kliplerinin geçmişten günümüze konumlarının karşılaştırılması:

Yukarıdaki tweet’ten başlayarak okuyabileceğiniz tweet selinde Ersöz, kliplerin bağlantılarını Google Maps verileriyle birleştirerek bir Klip Haritası oluşturdu ve ardından hangi kliplerin nerede çekildiğini öğrenmek için hangi teknikleri kullandığını anlattı.

Tweet selinde sadece Türkiye’de çekildi 90’lar türk şarkısıTürkçe pop müzik klibi olmadığı gibi yurt dışında çekilmiş Türk pop müzik klipleri de bulunmamaktadır.

Liste daha bitmedi ve Mesut Ersöz’ün kliplerine ve pozisyonlarına buradan ulaşabilirsiniz. eklemeye devam edecek Eklemeyi de unutmayın. Biraz nostalji için dışarı çıktıktan sonra fikirlerinizi bizimle yorumlarda paylaşmanız için sizleri tekrar buraya bekliyoruz.

son olarak ersöz TV ve film sahneleri için Emsal bir harita oluşturmayı planladığını da belirtelim. Bu gerçekleştiğinde, sizinle paylaşıyor olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu